Jak zostać web developerem? Jak wyglądają szczeble kariery na tym stanowisku? Opowiada Jacek Pytel

Nasz Full Stack Developer, Jacek Pytel, specjalnie dla serwisu Nowy Marketing, opowiedział o tym, jak zostać skutecznym programistą. Materiał ukazał się TUTAJ

Pierwszym kamieniem milowym, choć nieobowiązkowym, są studia, gdzie możemy zobaczyć szeroki zarys pracy z komputerem. Etap ten rzadko kiedy przygotuje nas stricte do pracy (w rozumieniu, że pracodawca nas zatrudni, a my od startu siadamy i piszemy dobry kod), ale wykształci w nas odpowiednie myślenie i pokaże, na co musimy się szykować. Jeżeli chcesz być w tym dobry, to zapomnij o pracy 8-16 i fajrant. Obecnie bycie na bieżąco z nowinkami, rozwiązaniami, nie raz standardami to długie godziny spędzone przed komputerem.

Kolejny (właściwy) etap to praca. Zazwyczaj zaczyna się jako front-end lub back-end developer, choć nie jest to reguła. Z upływem czasu oraz chęcią rozwoju (czasami wymuszoną czynnikami zewnętrznymi) nabieramy odpowiednich umiejętności, aby stać się web developerem. Etap ten jest w dużym stopniu zależny od miejsca, gdzie pracujemy, ponieważ jeżeli pracujesz w dużej firmie, gdzie odpowiadasz tylko za pewien ograniczony kawałek systemu, to musisz mieć w sobie chęć i zaparcie do rozwoju. W przeciwnym wypadku wyspecjalizujesz się w tym jednym zagadnieniu. Duże firmy (w większości), wspomagają rozwój pracowników, dlatego jeżeli chcesz robić coś więcej, to zazwyczaj masz w tym wsparcie.

Inną motywacją może być praca w niewielkiej firmie lub niewielkim dziale IT, gdzie nauka nowych umiejętności jest wymuszona przez to, że „ktoś to musi zrobić”. Dużym plusem jest to za zdobywanie dodatkowej wiedzy, co łączy się bezpośrednio lub pośrednio ze zwiększeniem zarobków. Na współczesnym rynku pracy, jeżeli obecny pracodawca tego nie docenieni, to szybko znajdzie się taki, który to zrobi.

Ze względu na drogę dojścia do stanowiska web developera, nie zawsze możemy mówić o jednoznacznym podziale na junior, middle i senior web developera, ponieważ będąc na przykład senior back-end developer przeskok na junior web developera mógłby być „dziwny”. Raczej odbywa się to po prostu jako web developer.

Co należy do obowiązków web developera?

Web developer powinien dbać o całość strony. Z jednej strony posiadane umiejętności pozwalają mu na rozbudowanie, dbanie o spójność, bezpieczeństwo oraz optymalne działanie aplikacji, a z drugiej musi również troszczyć się o warstwę widoczną dla użytkownika. Zazwyczaj opanowanie wszystkich tych elementów wymaga współpracy z administratorem, web designerem, copywriterem i, w zależności od złożoności projektu, mogą tu dochodzić kolejne osoby.

Kogo poszukuje się na stanowisko web developera? Jakie umiejętności miękkie i twarde są potrzebne?

Umiejętności miękkie, jakie są wymagane, często zależą od firmy/projektu/opisu zadania, ale podstawą jest rozwiązywanie problemów w sposób logiczny. Wraz ze wzrostem projektu mamy do czynienia z poszerzaniem się zespołu, a to wymaga, aby jego członkowie potrafili się na odpowiednim poziomie komunikować i pracować w grupie. Później część „pracy” może przejść na team leadera/project managera, ale każdy web developer powinien posiadać umiejętność wsłuchania się w to, co jest od niego wymagane. W kompetencjach twardych najważniejszy jest język. W internecie krąży praktycznie cała wiedza, musimy tylko umieć ją odczytać, a w świecie IT nieznajomość języka angielskiego na poziomie zrozumienia dokumentacji skutecznie zablokuje rozwój. Następnie poza językiem potrzebna jest znajomość programowania oraz działania bazy danych.

Co jest najciekawsze dla Ciebie w pracy web developera?

Moment, w którym wszystko zaczyna działać, jak należy. Gdy ludzie zaczynają korzystać z czegoś, co się samemu napisało. Gdy projekt na siebie zarabia. Dużo satysfakcji sprawiają projekty, w których małym nakładem pracy można zrobić coś fajnego, dzięki połączeniom z innymi serwisami, podzieleniem się lub pobraniem od nich danych możemy napisać coś, co będzie przyciągać użytkowników.

Jakie są największe trudności/minusy a jakie plusy tej pracy?

Trudności to raczej niedogodności wynikające z rozwoju, ale każda praca ma swoje minusy i tutaj nie jest inaczej. Praca web developera wymaga dużo czasu i nie zawsze jest to czas, za który ktoś bezpośrednio zapłaci. Chcąc utrzymywać się na rynku pracy jako dobry pracownik, stale trzeba się rozwijać, a co za tym idzie – godziny spędzone przed komputerem mogą dość mocno wpłynąć na zdrowie i to jest chyba największy minus. Dochodzą do tego zmieniające się standardy, przeglądarki i systemy, które czasami po swojemu dostosowują się do wymogów, przez co trzeba spędzić kilka dodatkowych godzin, żeby na różnych urządzeniach nasza strona działała tak samo.

Plusów natomiast jest dużo więcej. Głównym są zarobki, które całkiem ładnie się przedstawiają. Do tego wielkie repozytoria gotowych bibliotek, czekające tylko na skorzystanie z ich zasobów. Elementy, jakie samemu się napisało i można je wykorzystać w innych projektach. Całe systemy, które można dopasować do wymagań projektowych. Ostatecznie społeczność — web developer opiera się na internecie, a tam jest mnóstwo osób chętnie pomagających i dzielących się swoją specjalistyczną wiedzą.

Jak kształtują się zarobki na tym stanowisku?

Zarobki zależną są od miast, doświadczenia, firmy i umiejętności negocjacyjnych. Zaczynając naszą pracę i nie będąc jeszcze samodzielnym (ale mając podstawową wiedzę), w większych miastach możemy liczyć na pensję w wysokości 1 000-2 000 zł netto. Kwota ta dość szybko rośnie. Każdy miesiąc, rok doświadczenia przybliża nas do bycia samodzielnym web developerem, a to umożliwia zarobki z przedziału 4 000-6 000 zł netto. Po kilku latach pracy wynagrodzenie powyżej 8 000 zł netto staje się normą. Górny limit jest ograniczany przez firmę i kraj, dla którego wykonywane są zlecenia. Pracując jako freelancer dla zagranicznych firm zarobisz dużo więcej, ale samemu musisz dbać, żeby nie brakowało zleceń.

Gdzie szukać pracy jako web developer?

Obecne zapotrzebowanie jest tak duże, że to praca szuka człowieka. Portale z ofertami pracy, grupy dyskusyjne, social media czy strony firmowe — ogłoszenia są dosłownie wszędzie. Potrzeba tylko chęci do nauki i pracy.

Co poleciłbyś osobom, które zamierzają w przyszłości zostać web developerami?

Zaczynaj małymi, ale pewnymi krokami. Z czasem nabierzesz rozpędu, ale błędy popełnione na początku będą ciężkie do naprawienia. W tej pracy jest wiele aspektów, które nie są wymagane, ale mogą w bardzo dużym stopniu ułatwić albo utrudnić pracę. Przykładem mogą być konwencja nazw, trzymanie się jednego języka (w nazewnictwie), dokumentacja i opisywanie kodu. Początkowo nie zwraca się na to uwagi, bo przecież „będę pamiętał, co pisałem i jak to działa”, ale to się zmieni. Siadając po długim okresie, roku czy dwóch, może bardzo dużo czasu zająć, żeby przypomnieć sobie wszystko, co się zrobiło. Poza tym nie ma pewności, że ktoś inny nie będzie musiał czegoś zmienić, a wtedy wstawki od autora są niezastąpionym źródłem informacji.

Kolejna rada — chciej się rozwijać. W pracy nie raz będziesz miał zadania spoza tego, co obecnie wiesz. Może to nowe API, może jakiś nowy program, a może nawet nowy język. Wszystko, czego się nauczysz, w końcu przełoży się na korzyści wymierne, może to będzie większa pensja, może nowe zlecenie, a może znajdziesz swojego konika 🙂