Nowe funkcje Google Ads

Zespół Google dostarczył ostatnio kolejną dawkę nowych funkcjonalności dedykowanych kampaniom Google Ads. Dwie z nich wzięliśmy pod lupę i poddaliśmy testom niemalże od razu. Pierwsze wyniki już są! Przeczytajcie zatem, co to za nowości i jak mogą wpływać na wyniki kampanii.

Raporty o zasobach dotyczące elastycznych reklam w wyszukiwarce i obejmujące wiele kampanii

Elastyczne reklamy w wyszukiwarce to te, w których definiujemy nagłówki i teksty reklamy nie przypisując im konkretnego miejsca w schemacie reklamy tekstowej. Algorytm samodzielnie testuje różne zestawienia i wyłania te najskuteczniejsze. Ich ważną zaletą jest też to, że dopasowują treść do szerokości ekranu różnych urządzeń zapewniając maksymalną widoczność komunikatu.

Wcześniej Google wybierał najskuteczniejsze kombinacje reklam na podstawie algorytmu, nie dostarczając nam informacji, które wybiera, jak je łączy i czy z którychś rezygnuje zupełnie. Uniemożliwiało to wprowadzanie zmian w nagłówkach i opisach – robilibyśmy to totalnie na oślep.

Teraz, w raportach o zasobach, dostajemy pełen obraz ich skuteczności. Dane prezentowane są jako wartości procentowe i oznaczają udział w wyświetleniach uzyskanych przez nagłówek lub opis w momencie przyznawania oceny (Niska, Dobra, Najwyższa, Bez oceny). Zaraz po wprowadzeniu wszystkie zasoby podają wyłącznie wartość w kolumnie Nauka, ponieważ do oszacowania skuteczności Google wymaga około 5 000 wyświetleń.

U nas pierwsze wyniki mamy już w kampaniach dla dwóch naszych klientów. Dane o skuteczności poszczególnych nagłówków i opisów od razu wysłaliśmy copywriterom. Zarówno oni jak i my byliśmy bardzo zaskoczeni, na co chętniej reagują użytkownicy. Dlatego pamiętajcie, nie polegajcie na intuicji, tylko na danych!

Nowy wygląd elastycznych reklam displayowych

Elastyczne reklamy displayowe to alternatywa przesyłanych własnych reklam graficznych. Podobnie jak te w wyszukiwarce są oparte na zasobach i automatycznie dostosowują swój wygląd, format oraz rozmiar do przestrzeni reklamowej. Ich przewaga to przede wszystkim większy zasięg, oszczędność czasu w procesie przygotowania oraz integracja z remarketingiem dynamicznym.

Niestety ze względu na brak kontroli nad układem kreacji, reklamy są często uważane za nieatrakcyjne wizualnie. Wielu klientów nie decyduje się na ten typ formatów displayowych, szczególnie w kampaniach wizerunkowych, gdzie kreacja jest podstawą sukcesu. Deklarujemy jednak, że wprowadzony przez Google nowy wygląd to wielki ukłon w stronę brand managerów odpowiedzialnych za wizerunek marki. Ze względu na zasięg, jaki można osiągnąć dzięki elastycznym reklamom displayowym, naprawdę warto rozważyć dodanie ich do media planu.

https://support.google.com/google-ads/answer/9975738

Przejdźmy do konkretów. Jakich dokładnie wzrostów możemy się spodziewać i czy medal ma w tym wypadku drugą stronę? Porównując elastyczne reklamy displayowe z reklamami przesyłanymi do systemu, zaobserwowaliśmy aż dwukrotny wzrost wskaźnika CTR. Jednocześnie przeanalizowaliśmy ruch generowany na LP – jego efektywność utrzymała się na tym samym poziomie. Podsumowując, mamy dwa razy więcej ruchu bez konieczności zwiększania CPC i budżetu. Za niedługo zaczynamy testy u kolejnego klienta. Damy znać, jeśli potwierdzą się wyniki.

Justyna Szweda
Justyna Szweda
Senior Digital Planner

W branży digital pracuje od 5 lat. Najpierw po stronie agencji opracowywała strategie i planowała media m.in dla takich marek jak Wawel, Prymat, Duka czy Bayer. Później in-house realizowała kampanie sprzedażowe w Google Ads dla polskich i zagranicznych sklepów obuwniczych takich jak Sizeer, 50 style, Timberland, GaleriaMarek.pl oraz Symbiosis. W Insignii łączy pracę stratega mediowego z bezpośrednią realizacją kampanii w Google i Facebook Ads oraz implementacją potrzebnych narzędzi i analizą danych. W tym zakresie portfolio jej klientów zasiliły m.in. Tołpa, Robert Bosch, Fracthon, Góralki, Lusette czy Mednavi.

Prywatnie stuprocentowa optymistka realizująca po kolei wszystkie postawione przed sobą cele. Nie potrafi nic nie robić. W wolnym czasie trenuje crossfit, pielęgnuje ponad 40 roślin doniczkowych, czyta literaturę faktu lub uczy się języka słowackiego.

Projekty

Dorota Urządza Mateusza Zobacz case study
Robert Bosch Zrozumieć IoT Zobacz case study