We are high on trends! – (cz. 3)

We are high on trends to cykl artykułów, w których przybliżamy megatrendy oraz opisujemy te mikro-, które mają równie duży wpływ na działania marek. Opowiadamy o zmianach, wartościach i kierunkach, serwując przy tym masę inspirujących case studies z Polski i ze świata!  

Przeczytaj część pierwszą We are high on trends! – część 1/3

Przeczytaj część drugą We are high on trends! – część 2/3

Megatrend #3 

#Autoprakticism – złożoność życia codziennego, multitasking, przenikanie świata on- i off-line, technologizacja życia, ideologizacja rzeczywistości – to wszystko sprawia, że człowiek staje się coraz bardziej zagubiony we współczesnym świecie. Poszukujemy praktycznych i pragmatycznych rozwiązań, które wyrażają się w prostocie, naturalności i czytelności. Autopraktycyzm to kontrtrend dla ideolomarketingu, który stawia konsumenta w świetle wyborów ideologicznych, zmusza do zmiany zachowania oraz innego spojrzenia na najbliższe otoczenie. Autopraktycyzm bazuje na zupełnie odwrotnym założeniu. Jego celem jest upraszczanie rzeczywistości w różnych wymiarach. Przyjrzyjmy się zatem trzem przykładowym trendom, które wyrażają trend autopraktycyzmu: 

  • Lifehacking – w największy skrócie to usprawnianie i upraszczanie swojego życia. To sposób na bycie bardziej produktywnym i efektywnym w prowadzonych działaniach. Złożona i wielowymiarowa rzeczywistość zmusza nas coraz bardziej do poszukiwania tricków i metod na optymalizację świata. Zjawisko to zostało dostrzeżone również przez marki. Odpowiedzią na to jest boom na webinary, podcasty, e-booki, infografiki, które pomagają nam w sposób pragmatyczny zorganizować rzeczywistość. Przyjmują one najczęściej formę tutoriali, których zadaniem jest uczynienie przyjemniejszego i łatwiejszego życia. Bardzo często nie jest to definiowane jako czysty marketing, lecz jako content marketing. Marki w sposób natywny próbują zbudować więź z konsumentem, pozycjonując się jako doradca, pomocnik, sojusznik dnia codziennego.  
Ekipa „5 sposobów na” wraz z Castorama Polska

Aby podeprzeć ten trend przykładami, warto posłużyć się kanałem Castoramy na YouTube, gdzie znajdziemy szereg materiałów video realizowanych z ekipą „5 sposobów na”, które mają nam pomóc urządzić smartnie mieszkanie. Innym przykładem jest platforma kulinarna marki Bosch „Akademia Smaku”, gdzie znajdziemy tysiące przepisów i porad na temat gotowania, urządzania kuchni czy mieszkania. W kategorii finanse warto wspomnieć cykl webinarów marki ING „Porozmawiajmy o pieniądzach”. 

ING – Porozmawiajmy o pieniądzach
  • Plain language  metoda oparta na upraszczaniu języka. Zakłada projektowanie treści w taki sposób, aby były zrozumiałe dla czytelnika i dekodowalne. Bez żargonu, języka technicznego czy metafor. Popularyzacja plain language to zasługa głównie UX-writerów, którzy coraz częściej uczestniczą w procesie tworzenia tekstów.  

Branża marketingu również zdała sobie sprawę, że język którym posługuje się na co dzień, często jest niezrozumiały dla konsumenta. Szczególnie dostrzegły to działy finansów i bankowości, automotive oraz branży beauty. Komunikowanie się hasłami typu: „alternatywne metody transferu ryzyka w ubezpieczeniach (bankowość), „układ miękkiej hybrydy” (automotive) czy „innowacyjny kwas ftalimidoperoksykapronowy” (branża beauty) nikomu nic nie mówi.

Jak pokazują wyniki sondażu przeprowadzonego na zlecenie PZU [1]– co piąty Polak przyznaje, że z powodu niezrozumiałej korespondencji od dostawców usług finansowych, telewizji, internetu, telefonii czy mediów domowych, podjął złą decyzję, bądź przeoczył ważny termin. W związku z tym marki dostrzegły potrzebę upraszczania komunikacji i prowadzenia działań zgodnie z metodą plain language. Jako przykład dobrej praktyki można wskazać kampanię ING „Prostomat”. To innowacyjne narzędzie, które niczym translator Google’a, automatycznie tłumaczy z niezrozumiałego ,,bankishu” na ludzki, prosty język. Innym przykładem jest kampania „Na rzecz prostego języka”, zrealizowana przez PZU. 

Kampania PZU na rzecz prostego języka – „Z oficjalnym stylem precz!”

Analiza powyższych trendów powinna skłaniać każdego do refleksji nad kondycją marki, dla której pracuje jako reklamodawca lub którą prowadzi jako marketingowiec. Refleksja ta powinna wyrażać się w pytaniu: „Czy moja marka jest trendy?”.  


[1] Sondaż własny przeprowadzony przez Norstat Polska na zlecenie Biura Prostego Języka PZU, wrzesień 2020

Zdjęcie główne, źródło: ILANIO Supreme Beings – March 1, 2012

Szymon Krzysiak
Szymon Krzysiak
Senior Strategy Planner

Od 10 lat obecny w branży marketingu i reklamy. Na co dzień zajmuje się opracowywaniem strategii komunikacji dla marek komercyjnych, strategii repozycjonowania oraz budowania portfela marek. Wnikliwie analizuje świat konsumenta, grupy docelowe oraz aktualne trendy. Weekendami zamienia się w konferansjera na eventach, imprezach masowych i weselach, animując publiczność. Powiązany bezpośrednio z firmą Mistrzowskie Wesele.

News

13 października 2021

Szymon Krzysiak

Szymon Krzysiak

Senior Strategy Planner

28 października 2021

Szymon Krzysiak

Szymon Krzysiak

Senior Strategy Planner