Instagram Reels – czyli jak video marketing wpłynął na Instagram

Pamiętasz czasy, kiedy na Instagramie chodziło tylko o zdjęcia? Jeśli TAK, to najwyższa pora zmienić swoje podejście i zainwestować czas oraz pomysły w krótkie formy video. Wraz z pojawieniem się Instagram Reels można było zaobserwować rosnącą siłę video marketingu i całkowitą zmianę algorytmu Instagrama. Jeśli jeszcze nie odkryliście potencjału rolek, to ten artykuł zdecydowanie może Wam się przydać.

Nowości i trendy

Istnieje przynajmniej kilka dowodów, które potwierdzają ogromny wpływ video marketingu na Instagram. Przede wszystkim full screen, czyli pełnoekranowy sposób wyświetlania treści zaraz po wejściu w aplikację oraz vertical feed (pionowy wygląd feedu). Obie te nowości są w trakcie testów i tylko nieliczna część użytkowników miała okazję wypróbować je na swoim koncie (przynajmniej na razie). Kolejnymi nowościami są szablony umożliwiające tworzenie rolek w zaledwie kilka sekund czy zapowiadane automatycznie generowane napisy. Praktycznie wszystkie te funkcjonalności sprawiają, że treści video będą wyświetlały się jeszcze lepiej i zachęcają użytkowników do ich tworzenia. No i chyba nie trzeba wspominać, że łudząco przypominają TikToka…

Instagram Reels vs. TikTok

Czy nagrywając video, warto powielać kontent na obu kanałach? – To chyba jedno z najczęściej pojawiających się pytań wśród marketerów i twórców. Niestety nie ma na nie jednej prawidłowej odpowiedzi. W 80% przypadkach treści na Instagramie i TikToku zdecydowanie się różnią. Przede wszystkim TikTok stawia na trendy i rozrywkę, treści są zazwyczaj o wiele naturalniejsze, a narzędzie edycji w samej aplikacji jest dużo bardziej rozbudowane. Różni się także algorytmem, długością publikowanych filmów i grupą docelową. Instagram, w odróżnieniu od tej platformy, dużą uwagę przywiązuje do estetyki oraz stawia na jakość video, dynamiczne przejścia czy trendującą muzykę. Dlatego publikując swoje treści, powinniście zawsze dopasowywać je do kanału oraz odbiorców.

Instagram Reels vs. Instagram Stories

Pierwszą i chyba najważniejszą różnicą z punktu widzenia marki czy twórcy jest żywotność publikowanego materiału – Instagram Stories aktualizuje statystyki przez 24 h, po tym czasie zostają one bez zmian, natomiast rolki „żyją” o wiele dłużej. Nawet po kilku dniach czy tygodniach od publikacji Wasze video może dotrzeć do nowych osób i zwiększyć swoje statystyki. I to całkowicie organicznie. Stories ma formę dynamiczną bądź statyczną, natomiast reelsy – niezależnie od tego, czy będą zawierały zdjęcia, czy video – zawsze są dynamiczne.

TikTok vs. YouTube Shorts vs. Reels – porównanie

Jak wykorzystać potencjał Reels?

Przede wszystkim zacznijcie nagrywać! Istnieje wiele narzędzi czy aplikacji, które pomogą Wam tworzyć ciekawsze treści. Analizujcie swoje publikacje i na bieżąco sprawdzajcie, co interesuje Waszą grupę docelową. Obserwujcie i bądźcie na bieżąco z rolkami innych, to jedyny sposób, aby nadążać za popularnymi dźwiękami, a przede wszystkim reagować na viralowe treści. Zadbajcie o jakość swoich video i regularne publikacje. No i pamiętajcie o zasadzie 3 s…. zazwyczaj tyle wystarczy, aby zainteresować lub zniechęcić odbiorcę.

I choć zdanie „Make Instagram, Instagram Again” w ostatnim czasie zalało Internet, nie ma się co łudzić – krótkie formy video na stałe zadomowiły się w social mediach, a ich siła będzie tylko rosła. Więc jeśli jesteście twórcami lub budujecie markę, a świat video jest Ci jeszcze obcy, to ostatni dzwonek, żeby to zmienić.

Zobaczcie kilka profili, które zdecydowanie robią to dobrze:

@modivo

@Naree

@cukierkrólewski

@klaudiahalejcio

@deezee

@bielenda

Klaudia Gawłowska
Klaudia Gawłowska
Social Media Manager

Z mediami społecznościowymi w wymiarze profesjonalnym związana jest od 2015 roku. Jej głównym obszarem zainteresowań jest tworzenie kreatywnych rozwiązań w obrębie social media Instagram, Instagram Stories oraz pomysłowych rozwiązań w obrębie social media. Realizowała projekty między innymi dla Panasonic, Remington, Accenture, Ceramika Paradyż, PSB Mrówka czy Cukier Królewski.